Aktualnosci
W tym jest Sęk

W podlaskim dodatku Gazety Wyborczej - Pięknie Mieszkać, został opublikowany artykuł, w którym właściciel firmy Marcin Sękowski opowiada o drewnie i fornirach. Serdecznie zapraszamy do lektury. Poniżej prezentujemy tekst całego artykułu.

W tym jest sęk

Dla jednych liczy się tylko drewno dębowe. Inni oglądają się za modnym teraz orzechem amerykańskim czy ekskluzywnym białym hebanem. Jednak najlepiej zacząć swoje drewniane polowanie od przejrzenia strony www.sekowski.com.pl, gdzie drewno jest podzielone na grupy ze względu na swoją różnorodność.

Drewno lite czy fornir? A na jaki gatunek się zdecydować? Jak spośród setek próbek, które można zobaczyć u każdego stolarza, wybrać to najładniejsze?
- Kluczem doboru powinno być zastosowanie – radzi Marcin Sękowski, właściciel firmy „Drewno Fornir Sękowski”. - Drewno to niezwykle solidny materiał, z którego mogą powstać przedmioty na lata. Na schody czy parkiety najlepsze będzie drewno lite. Na meble forniry. Drewno choć jest piękne, to jest też nieprzewidywalne w zachowaniu. Ciężko z litego materiału zrobić szerokie płaszczyzny, bo w naszym klimacie zmiana wilgotności między zimą a latem, w coraz szczelniejszych domach może spowodować pęknięcia, albo wygięcia, mimo jak najlepszej kontroli w procesie przygotowania. Fornir jest bardziej przewidywalny.

Forniry to skrawane cienkie płaty drewna o grubości od 0,6 mm do 2,4 mm. Naklejane na płytę meblową doskonale potrafią zastąpić lite drewno. Szerokie nawet do 70cm płaszczyzny jednego płatu pokazują całą urodę gatunku i pozwalają obniżyć koszty

- Wybór z jakiego materiału chcemy mieć meble,drzwi, schody,,, powinniśmy zacząć od wybrania dobrego architekta czy stolarza , który ma doświadczenie w takich realizacjach. To może być dziwne, ale na rynku jest sporo zakładów stolarskich, czy projektantów, którzy nie pracują z drewnem, a tylko ze sztucznymi okładzinami – tłumaczy Sękowski i w razie problemów z doborem fachowca, służy swoją bazą kontaktów: specjalistów w tej dziedzinie.
Dlaczego warto ? Tak ważny jest ktoś z doświadczeniem Dobrze dobrane drewno do wnętrza będzie jego wielką ozdobą, całość zyska właściwą ekspozycję. Szybciej też przebrnie się przez proces decyzyjny: jasne czy ciemne, mniej czy bardziej wzorzyste, egzotyczne czy nie.

- W swoim magazynie mam około stu gatunków drewna z całego świata. Każde jest pewnie w kilkunastu czy kilkudziesięciu wariantach. Nawet próbki z jednego pnia potrafią się różnić od siebie. Tego nie da się samemu zobaczyć i stwierdzić co jest najładniejsze jak w gotowych meblach w sklepie– zastrzega właściciel firmy.
Radzi, by dobór materiału rozpocząć od kontaktu z projektantem który powinien uważnie wysłuchać naszych życzeń, wymagań i poznając naszą osobowość, dobierze "skrojony na miarę " gatunek który odzwierciedli naszą naturę. Dąb to najchętniej wybierany materiał nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nawet jego cena określa co jest drogie, a co nie, na rynku.

- Musimy pamiętać, że oglądając próbkę, widzimy jedynie fragment jakiejś całości. Każde drzewo ma swoją inną historię, więc jego usłojenie, barwa też może być inne. Dlatego to jest takie fascynujące, bo to my będziemy tę historię odkrywać – opowiada Marcin Sękowski

Dla przykładu wspomniany dąb, jeżeli będzie rósł samotnie przy drodze, będzie miał nieregularne szerokie przyrosty. Rosnący w puszczy, usłojenie będzie miał spokojne i równe. Dęby zrośnięte będą miały słoje rozchodzące się (piramida), a te z obrzękami (czeczotami) mogą mieć wzorzystą strukturę. Do tego dochodzi jeszcze sposób cięcia i ułożenia płatów lub wytwarzania ich nadając strukturę "szorstkie" , czy kolor - nowość "TruColor" gdzie metodami w 100% ekologicznymi możemy dziś barwić drewno na całej grubości w całej palecie barw. (strona www. hasło: TruColor)
Obecnie na topie jest : orzech amerykański i satynowy . Popularne są też inne gatunki drzew owocowych o bogatej strukturze : amazakue, Lauro Preto . Z drewna egzotycznego mahonie : sapeli, merbau Z ekskluzywnego wspomniane czeczoty i często palisander, heban biały i zirikote.

- Drewno egzotyczne może świetnie wyglądać w biurze, banku czy restauracji, ale zbyt duże nasycenie w domu może być zbyt ryzykowne – przestrzega Sękowski.

Należy zawsze pamiętać, że drewno tak jak ludzie jest produktem natury i jego nieprzewidywalność i różnorodność w jednym gatunku stanowi o jego pięknie

Firma „Drewno Fornir Sękowski” na białostockim rynku działa od 12 lat. Przez pierwsze dziesięć swoją siedzibę miała przy ul. Elewatorskiej. Od dwóch lat funkcjonuje w Kościukach (przy szosie Kruszewskiej, 8 km za Białymstokiem), gdzie zbudowała sporych rozmiarów magazyn na drewno i salonik na miejsce spotkań klienta z projektantem czy wykonawcą .W swojej ofercie ma stale ok. 100 gatunków drzew z całego świata i jest w stanie sprowadzić dowolny gatunek z każdego miejsca na ziemi. To z materiałów od „Sękowskiego” powstawały wnętrza nowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, a ostatnio bardzo modnego warszawskiego klubu nocnego The View na 28. piętrze wieżowca Spektrum