Socupira-galeria

Nazwy handlowe: Sucupira, Supupira, Coeur Dehors
Pochodzenie:  Południowa Ameryka
Zastosowanie:
Drewno to ma bardzo szerokie zastosowanie, wymienić tu możemy, budowę łodzi, podłogi, elementy mebli, podkłady kolejowe.
Właściwości:  Drewno to charakteryzuje się barwą od czekoladowo brązową do brązowej i czerwono-brązowej. W niewielkim stopniu ciemnieje pod wpływem powietrza. Jest ono bardzo twarde, ciężkie oraz trwałe. Ma bardzo wysoką odporność na owady, grzyby oraz rozkład biologiczny. Sucupira jest odporna na warunki atmosferyczne, w tym wodę, dzięki czemu możemy ją zastosować pomieszczeniach wilgotnych. Gatunek ten jest również często stosowany jako pokrycie tarasów.  Jest odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
Obróbka: Wyjątkowa twardość tego drewna powoduje szybkie tępienie się narzędzi przy obróbce. Proces suszenia musi być przeprowadzony odpowiednio gdyż przy tym gatunku jest dosyć skomplikowany, zalecane jest powolne suszenie na świeżym powietrzu przed włożeniem go do suszarni. Klejenie, lakierowanie oraz olejowanie tego gatunku jest dosyć łatwe i nie przysparza dodatkowych trudności.
Dostępne grubości: 52mm