Merbau
Nazwy handlowe: Merbau
Podobne drewno: Moabi, Bangkirai, Doussié
Pochodzenie: Południowo-Wschodnia Azja
Zastosowanie: ze względu na wysoką odporność i nośność, drewno może być wykorzystane w szczególności do celów budowlanych wewnątrz i na zewnątrz Jest głównie używany do produkcji okien, drzwi, schodów i klepki podłogowej. Jest on również stosowany w budownictwie okrętowym, jak i w przemyśle motoryzacyjnym. Jako fornir jest stosowany do mebli i boazerii.  Zyskuje też większe znaczenie w branży parkietów.
Właściwości: Kształt kłody tego gatunku drewna jest zazwyczaj bardzo nieregularny i różni się zdecydowanie od cylindrycznego idealnego kształtu. Drewno jest koloru jednolicie jasnego do ciemnobrązowego. Merbau w branży forniru przerabia się głównie w prostym słoju (pasiaku). Od czasu do czasu mogą się pojawiać małe plamy/skazy, jednak nie są one postrzegane jako wady w produkcji forniru.
Obróbka: Merbau jest bardzo trudny do obróbki narzędziami. Ze względu na jego nośność,  stosowany jest on do celów budowlanych.Dzięki użyciu dużej siły i przy pomocy narzędzi skrawających, wyjątkowo mogą być wytwarzane gładkie powierzchnie.