Klon Rygiel
Nazwy handlowe: Figured Sycamore
Podobne drewno: Anegre Rygiel
Pochodzenie: Europa
Zastosowanie: Kłody wolne od wad są wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych fornirów. Jawor Rygiel produkowany jest głównie dla amerykańskiego i azjatyckiego rynku. Na chwilę obecną europejski handel meblami nie akceptuje takiego drewna. Klon rygiel jest najczęściej sprzedawany producentom instrumentów muzycznych na gryfy, korpusy, instrumenty smyczkowe.
Właściwości: Klon Jawor można znaleźć w całej Europie, ale bardzo rzadko jako klon Rygiel. Kłody dobrej jakości kosztują ok 10.000 EUR za metr sześcienny. Włókna drzewne są pofalowane, dlatego ten gatunek drewna ma taki efekt.
Drewno jest prawie białe. Fornir należy suszyć zaraz po krojeniu inaczej będzie żółknąc pod wpływem światła i powietrza. Odbarwienia twardzieli są możliwe, ale nie jest to dużym problemem w przypadku gdy kłoda ma dużą średnicę. Gorszym problemem jest tendencja do rozwijania się zielonych pasm w rocznych przyrostach.
Obróbka : Obróbka jest trudna, przede wszystkim ze względu na rysunek drewna. Klon Rygiel doskonale nadaje się do polerowania i barwienia. Zalecane są farby odporne na promienie UV, aby zapobiec przedwczesnemu żółknięciu.