Doussie
Nazwy handlowe: Afzelia, Lingue, Doussie
Podobne drewno: Merbau, Tali
Pochodzenie: Wschodnia i Zachodnia Afryka
Zastosowanie: ze względu na doskonałą stabilność, Doussie sprawdza się szczególnie dobrze jako drewno budowlane wewnętrzne i zewnątrzne. Jako drewno budowlane z funkcją przenoszenia obciążeń jest stosowane w produkcji schodów i okien. Używane jest rownież w przemyśle stoczniowym. Dość często stosowane jest w produkcji klepek podłogowych i nawierzchni w obiektach sportowych, które narażone są na bardzo silne obciążenia (przykładem takiego zastosowania jest olimpijski tor rowerowy w Monachium). Doussie ze względu na niewygórowaną cenę używane jest również jako fornir w seryjnej produkcji mebli.
Właściwości: typową wadą charakteryzującą Doussie jest na przykład kręty i nieokrągły wzrost kłody. Wtrącenia mineralne i przebarwienia są kryteriami, które muszą być brane pod uwagę także przy sortowaniu fornirów. Drewno jest jednolitego koloru jasnobrązowego. Ponadto pył drewna może podrażniać drogi oddechowe.
Obróbka: na ogół łatwe w obróbce wszystkimi narzędziami.  Jednakże, ze względu na zawartość substancji oleistych, barwienie może być problematyczne.