Azobe-galeria

Nazwy handlowe: Bongossi, Kaku
Pochodzenie:  Drewno pochodzi z Afryki – dokładnie z zachodniego wybrzeża jej środkowej części. Drewno występuje między innymi w Nigerii, Kamerunie oraz Ghanie.
Zastosowanie: niezwykłe właściwości drewna Azobe sprawiają, iż chętnie wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie drewniane elementy mogłyby być narażone na działanie szkodliwych czynników. Dzieje się tak na przykład w budownictwie – przy konstrukcjach o dużych obciążeniach, wodnych, albo też jako podkłady kolejowe i podstawy oraz części maszyn. W domach z drewna Azobe wykonuje się parkiety, schody oraz kostkę brukową. To także świetny materiał na wyroby toczone i rzeźby.
Właściwości i obróbka:  Drewno bardzo twarde, znajdujące się w czołówce najtwardszych i najodporniejszych gatunków, o rzadko spotykanych parametrach fizycznych. Drewno azobe posiada wyraźnie zaznaczony biel o szerokości 3–5 cm, o barwie od jasnoszarej przez jasnoróżową do jasnobrązowej, oddzielony od twardzieli strefą drewna o jasnoszarym zabarwieniu szerokości 5-8 cm, która wykazuje w przekrojach podłużnych efektowne, dekoracyjne, białe żyłki. Twardziel czerwono-brązowa z fioletowym odcieniem do ciemnobrązowej, czekoladowej.
Struktura drewna homogeniczna, o prostoliniowym, czasami falistym układzie włókien. Strefy przyrostu oraz promienie rdzeniowe nie widoczne na przekroju poprzecznym, dostrzegalne są natomiast naczynia.Drewno naturalnie bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia przez grzyby i owady.
Drewno ciężkie do obróbki wszystkimi rodzajami narzędzi (zarówno ręczna, jak i maszynowa) szczególnie w płaszczyźnie promieniowej; wymaga stosowania odpowiednich narzędzi (stelitowanych) i częstego ich ostrzenia; w przetarciu zalecany wolny posuw, drewno trudno łupliwe. Połączenia: złącza frezowane, dłutowane i czopowane bardzo wytrzymałe, ale trudne w wykonaniu. Łączenie elementów za pomocą gwoździ i wkrętów jest trwałe, wymaga jednak uprzednich nawierceń. Ze względu na strukturę łatwo daje dobrą powierzchnię przy szlifowaniu, polerowaniu i toczeniu. Występują trudności w nakładaniu powłok lakierniczych. Drewno nie podatne na impregnację, która jest zbędna ze względu na naturalne cechy trwałości. Podczas obróbki drewno wydziela nieprzyjemny zapach. Drewno odporne na kwasy. Nie nadaje się do produkcji forniru.
Dostępne grubości: 52mm