Amazaque
Nazwy handlowe: Ovangkol, Daniela, Amazakoue
Podobne drewno: Mutenye, Bubinga, European Walnut (orzech europejski)
Pochodzenie: Afryka Zachodnia
Zastosowanie: często używany jako drewno do fornirow. Poza Afryką jest często stosowany jako zamiennik orzecha ze względu na jego cenę. Prawie 100% amazakue jest produkowana głównie w prostym słoju (pasiaku). Mocno żylaste forniry są rzadkością i dlatego też używane są do wysokiej klasy wyposażenia wnętrza.W Afryce duże ilości amazakue wykorzystywane są do produkcji sklejki. Ponadto amazakue jest używany jako specjalne drewno do desek profilowanych i intarsji, toczenia i rzeźbienia, ale również w odniesieniu do kolb karabinów i części instrumentów muzycznych.
Właściwości: intensywny brązowawy kolor z bardzo ładnym połyskiem. Im silniejsze żyłkowanie tym bardziej cenne jest drewno. Amazakue nie powinno się łączyć z metalem. Taki kontakt będzie prowadzić do korozji metalu, a tym samym do niebieskawego zabarwienia drewna. Co więcej, drewno jest interaktywne biologicznie i może powodować podrażnienia skóry.
Obróbka: Generalnie można obrabiać łatwo. Nie ma problemów w przepiłowywaniu, struganiu, formowaniu lub cięciu. To samo odnosi się do toczenia i rzeźbienia. Po obróbce wykańczającej powierzchnia drewna często wykazuje wtrącenia, które powinny być wyczyszczone pędzlem przed naniesieniem lakieru aby zapewnić dobre połączenie z drewnem