Aktualnosci
Absolutnie wyjątkowa kłoda forniru oliwki
Drzewa oliwne znane są człowiekowi już od ponad 5 tysięcy lat. Uprawiane są głównie w basenie Morza Śródziemnego. Oliwka to bez wątpienia wyjątkowe drzewo, wokół którego krąży wiele legend, jej owoce są spożywane przez ludzi na całym świecie, a sok z oliwek uważany jest za płynne złoto. Rośnie ona jako drzewo lub duży krzew, maksymalnie może osiągać 15 m wysokości. Zazwyczaj jednak pozostaje dużo niższa i nie przekracza 5 m wysokości. Ma silnie rozgałęzioną, ale przejrzystą koronę. Drzewo oliwne rośnie niezwykle powoli, ale należy podkreślić, że jest też długowieczne – nierzadko można spotkać nawet kilkuset letnie okazy.
Już starożytni lekarze znali lecznicze właściwości drzewa oliwnego. Liście i owoce pomagały w chorobach dolnych dróg oddechowych czy obstrukcjach. Dziś natomiast stosuje się je w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy naczyń krwionośnych, pobudzaniu pracy nerek, pewnych problemach z żołądkiem i jako suplement diety dostarczający organizmowi składników odżywczych.
Na uwagę zasługują również owoce drzewa oliwnego, czyli tzw. oliwki. Owoce, podobnie jak młode liście znajdują zastosowanie w kosmetyce, farmaceutyce oraz na płaszczyźnie kulinarnej. Oliwki nie bez powodu określane są mianem eliksiru młodości – zawierają one wiele witamin, soli mineralnych
W Starożytności, zwłaszcza w Azji Mniejszej drzewa i gaje oliwne były otoczone szczególną czcią, a gałązka oliwna stanowiła symbol pokoju. Drzewo to ma sentymentalne i religijne znaczenie dla różnych kultur i religii.
Drewno jest żółtawego koloru i jest niezwykle dekoracyjne z powodu drobnych ciemnych żyłek rozprzestrzeniających się nieregularnie na powierzchni, tworząc piękny efekt szczególnie na większych powierzchniach.
Drewno oliwkowe posiada wiele zalet, przede wszystkim jako materiał budowlany – jest twarde i mocne , może być ono wykorzystywane wewnątrz i na zewnątrz. Priorytetem jest tutaj trwałość przedmiotowego drewna oraz jego wodoszczelność. Wykonane z tego typu drewna meble są trwałe i bardzo efektowne - wręcz ekskluzywne,
 
Fornir drzewa oliwnego produkowany jest najczęściej w długości od 1 m do niespełna 2,0m i o nie zbyt szerokim liściu 10-20cm - ze względu na trudne pozyskiwanie surowca.
Stosowany najczęściej do wstawek i mebli wypoczynkowych. Długości forniru przekraczające 220 cm są bardzo rzadkie (przez co też droższe). Taki fornir jest wykorzystywany do dekoracyjnych i ekskluzywnych wnętrz .
 
Z końcem kwietnia udało się nam pozyskać absolutnie wyjątkową kłodę o długość liści nawet 3 m i szerokość 25-50 cm !!!
Zapraszamy !